TED Koleji’nde rapor gerekçesiyle işten çıkarma: ‘Asıl sebep göz korkutmak’

TED İzmir Aliağa Koleji’nde yaşadığı hastalık sebebiyle aldığı raporun okul yönetimi tarafından uygun bulunmaması üzerine öğretmen T.S’nin işten çıkarılması okul önünde yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Bir süredir çalışma koşulları ve düşük maaş sebebiyle gündeme gelen TED Aliağa Koleji’nde yeni bir protesto gerçekleşti. Edinilen bilgilere göre taleplerini iletmek için okul yönetimi ile görüşmek isteyen öğretmenler defalarca reddedilmesi üzerine yaşadıkları stres nedeniyle doktora başvurdu. 16 Nisan Salı günü için bir günlük rapor alan öğretmenlerden T.S., raporunun ‘fenni olarak uygun olmadığı’ gerekçesiyle işten çıkarıldı.

MOBBİNG VE BASKI İDDİASI

Verilen kararın ardından bugün okul önünde Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Veli-Der, Eğitim-İş, Eğitim-Sen sendikaları temsilcileri ve velilerin katılımıyla basın açıklaması düzenlendi.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Rabia Atbaş’ın okuduğu basın açıklamasında özel sektör öğretmenlerinin insanlık dışı şartlarda çalışarak patronların sadece kurumlarını ve kârlarını düşünen sömürü uygulamalarına maruz kaldığı vurgulandı. Bunun en acı örneğinin TED Aliağa Koleji’nde yaşandığını belirten Atbaş, 1 buçuk yıldır yaşadıkları sıkıntıları yönetime bildiren öğretmenlerin çeşitli mobinglere ve baskıya maruz kaldığını ileri sürdü.

Atbaş, açıklamalarında şu sözleri kullandı:

“Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir Temsilciliği olarak TED Aliağa Koleji Vakıf Yönetiminden öğretmenlerin taleplerini bildirmek için istediğimiz randevular defalarca reddedilmiş ya da taleplerimize cevap verilmemiştir.
Tüm bu yaşatılan stres ve sıkıntılar sonucunda hasta olan öğretmenlere gittikleri doktorlar tarafından 16 Nisan Salı günü için bir günlük rapor verilmiştir. Fakat Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Komsuoğlu tarafından öğretmenlerin raporlarının incelenmesi istendiği için öğretmenler tekrar hastaneye gitmek zorunda bırakılmışlardır.”

‘ÖĞRETMENLERİN MAAŞI 18 BİN 500 – 20 BİN TL ARASINDA’

“Öğretmenlerin okula gelememesi üzerine veliler okul yönetimine baskı uygulamıştır. Vakıf yönetimi velilere çok çirkin davranışlarda bulunmuş ve mesaj atarak öğretmenlerin maaşlarına 2023-2024 eğitim öğretim yılında yüzde 113 zam yaptığını açıklamıştır. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası olarak velilerin oranlarla kandırılmasına göz yummayarak ve TED adına utanarak öğretmen maaşlarının 18 bin 500 – 20 bin TL aralığında olduğunu açıklamak zorunda bırakıldık.

Öğretmenler görevlerini aksatacak hiçbir durumda bulunmamalarına rağmen Vakıf Yönetim Kurulu ve idarecileri tarafından mobbinge maruz kalmaya devam etmekte ve dün 25 Nisan Perşembe günü kurumda görev yapan bir öğretmenimiz işten çıkarılmıştır. Sebep olarak hakem hastanenin öğretmenin raporunun fenne uygun olmadığını belirlediği gerekçe gösterilmiştir. Fakat öğretmenimiz bayılma şikayeti üzerine doktora gitmiş ve önceden yaptırdığı kan testlerine dayanarak raporunda yazılan hastalığından şüphelendikleri belirtilmiştir.

Öğretmenimizin dönem ortasında işten çıkarılmasının asıl sebebinin rapor olmadığının hepimiz farkındayız. Asıl sebep öğretmenimizin 1928 yılında Atamızın direktifleriyle kurulmuş Türk Eğitim Derneğine ve öğretmenliğe yakışır şekilde bu sömürü düzenine sendikasıyla birlikte karşı çıkmasıdır. Asıl sebep diğer 24 öğretmenin gözünü korkutmak için öğretmen arkadaşımızın işten çıkarılmasıdır. Asıl sebep öğretmenimizin sendikalı olmasıdır.”

‘ÖĞRETMENLERIN MESLEK ONURLARINI TEKRAR KAZANMALI’

TED Aliağa Koleji Vakıf Yönetimi şunu bilmelidir ki bir öğretmeni işten çıkararak sadece burada bulunan kişileri değil yüzbinlerce eğitim emekçisini, yüzbinlerce veliyi, yüzbinlerce öğrenciyi karşısına almıştır.

TED Aliağa Koleji Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Komsuoğlu ve TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun 96 yıldır eğitime gönül vermiş Türk Eğitim Derneği’ne ve öğretmenlerine zarar vermesine Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası olarak izin vermeyeceğiz. Bu kara lekenin sorumlusu Türk Eğitim Derneği değil, Türk Eğitim Derneğini ve öğretmenlerini değersizleştiren Selçuk Pehlivanoğlu ve kuzeni Deniz Komsuoğlu’dur. Bir an önce TED’i saltanat yönetimi haline getiren bu iki şahıs TED’den uzaklaştırılmalı ve TED öğretmenlerinin kaybettirilen değerlerinin, meslek onurlarının tekrar kazanılması için çalışmaların başlaması gerekmektedir.

Bizler Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası olarak işten çıkarılan öğretmenimizin ve hakkı için direnen tüm öğretmenlerin yanında olduğumuzu, her türlü desteği sağlayacağımızı ve birlikte direnerek zafere ulaşacağımızı buradan tüm kamuoyuna bildiriyoruz.”

OKUL ÖNÜNE KALEM BIRAKTILAR

Basın açıklamasının ardından Eğitim-İş Şube Başkanı Mustafa Gök, Eğitim-Sen Aliağa İlçe Temsilcisi Yalçın Aydın, Veli-Der İzmir Şube Başkanı Necati Kalafat ve veliler adınan Ebru Bozkurt destek konuşması yaptı. Öğretmenlerin okul önüne kalem bırakması ile eylem sona erdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir