Şimşek Rakamları Açıkladı, Ekonomi Uzmanları Uyardı: Bunu Kabul Etmeliler!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonominin sürdürülebilir büyümeye doğru ilerlediğini belirtti. 2024 yılı hedefleri arasında net dış talebin pozitif katkısı ve işsizlik oranının düşmesi öne çıkıyor. Bu veriler ışığında ekonomide dengelenme süreci hızla devam ediyor.

ŞİMŞEK: HEDEFLERİMİZE KARARLI ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonominin daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme yolunda olduğunu vurguladı. Şimşek, “Rasyonel, öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarımızla ekonomimiz daha dengeli ve sürdürülebilir büyümeye doğru yol alıyor” dedi. Net dış talebin büyümeye katkısı beş çeyreğin ardından 1,6 puanla pozitif gerçekleşti. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı ise son 44 çeyreğin en düşük seviyesi olan yüzde 8,7’ye geriledi. Şimşek, “İkinci yarıda daha destekleyici dış koşullar ve ılımlı yurt içi taleple birlikte bu yıl net dış talebin pozitif katkı verdiği bir büyüme öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

DENGELİ BÜYÜME KOMPOZİSYONU

Bakan Şimşek, programları sayesinde dengelenen büyüme kompozisyonunun, düşen cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dış kaynak girişiyle dezenflasyona önemli katkı sağlayacağını belirtti. Şimşek, 2024 yılı sonu enflasyon hedefinin yüzde 33,0 olduğunu hatırlattı. 2025 sonu için hedef yüzde 15,2, 2026 sonu için ise yüzde 8,5 olarak belirlendi.

KARA: GERÇEK ENFLASYONLA MÜCADELE BAŞLAMALI

Merkez Bankası Eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, açıklanan verilerin iki seçim arasında gerçek bir enflasyonla mücadele programı uygulanmadığını gösterdiğini söyledi. Kara, “Ekonomi yönetiminin bunu kabul ederek asıl mücadelenin şimdi başlayacağına dair daha somut bir program ortaya koymasında fayda var” dedi.

ŞATIROĞLU: SEÇİM ÖNCESİNDE TALEPLER DİKKATE ALINMIYOR

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, Prof. Dr. Hakan Kara’yı destekleyerek, seçim öncesinde piyasaya taahhüt vermek istemediklerini belirtti. Şatıroğlu, “Referanduma giderken mevcut gevşek para politikasını değiştirmek ve sıkı para politikası uygulamak istemezler. Hele şu seçim geçsin ondan sonra bakarız denir” diye konuştu. Şatıroğlu ayrıca, Şimşek’in enflasyon hedeflerini hatırlattı: 2024 sonu yüzde 33,0, 2025 sonu yüzde 15,2 ve 2026 sonu yüzde 8,5.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir